Centrum Medycyny Ortopedycznej wg Cyriax'a

Metoda Cyriax'a

Metoda Cyriax czy Medycyna Ortopedyczna wg Cyriax’a? Jakich pacjentów mogę leczyć korzystając z “Cyriax’a”? Co jest największą wartością metody? Jaki jest system szkolenia? Zapraszam do zapoznania się z unikatowym sposobem myślenia klinicznego zaproponowanego przez dr J. H. Cyriax’a!

Pytania i odpowiedzi

dowiedz się więcej
o Medycynie Ortopedycznej wg Cyriax'a

Medycyna Ortopedyczna wg Cyriax’a, czyli tzw. metoda Cyriax jest systemem diagnostyczno-terapeutycznym nakierowanym na pacjenta z dolegliwościami układu ruchu. Precyzyjna diagnostyka i propozycje leczenia stanowią klinicznie potwierdzone sposoby leczenia. Sama w sobie nie wyróżnia się spośród innych metod, które również posiadają swoje hipotezy, własne systemy diagnostyczne oraz sposoby leczenia. Ale jest unikalna w swojej prostocie. Badając minimum, osiągamy maksimum informacji, wykonując niewiele, otrzymujemy doskonałe efekty.

Jednak filozofia dra Cyriax’a obecna jest w wielu metodach, ponieważ był on nauczycielem takich sław jak McKenzie, Kaltenborn, Maitland. System wartości dra Cyriax’a jest wyjątkowy, ale wielu jego znamienitych uczniów dzięki swojej pracy opublikowało metody nazwane później ich imieniem, zapewniając tym samym ewolucje standardów Cyriax’a w wielu kierunkach.

Nazywany Ojcem Medycyny Ortopedycznej (1904-1985). Urodził się w Londynie. Uczęszczał do University College School Gonville, Caius College Cambridge i St Thomas’s Hospital Medical School London. Został lekarzem w 1929. Przystąpił do MD(Cantab) w 1938; MRCP w 1954; otrzymał the Heberden Prize w 1943. Od 1949 do 1969 konsultant w zakresie Medycyny Ortopedycznej w St. Thomas Hospital Londyn. Honorowym członkiem the Chartered Society of Physiotherapy został w 1980. W 1975 uzyskał tytuł Profesora Medycyny Ortopedycznej na University of Rochester, New York

Piśmiennictwo:

  • Textbook of Orthopaedic Medicine część I i II ; 1947/ Eight edition in 1982
  • Osteopathy and Manipulation 1949
  • The Slipped Disc 1980
  • Cervical Spondylosis 1971
  • Manipulation Past and Present 1975
  • Illustrated Manual of Orthopaedic Medicine 1983

Podstawowym założeniem Medycyny Ortopedycznej wg Cyriax’a jest leczenie wzorca klinicznego. Przez zaproponowany w metodzie wywiad i badanie funkcjonalne uzyskujemy kompletną informacje na temat badanego pacjenta. Symptomy i objawy są interpretowane i skatalogowane w formie „wzorców klinicznych”. „Wzorzec kliniczny” jest szczególnym zachowaniem się zaburzeń lub grup zaburzeń. Dla wszystkich obrazów klinicznych metoda oferuje lokalne, bezpośrednie, sprawne i korzystne ekonomicznie leczenie.

Różnicowanie przeprowadzamy przez szczegółowy wywiad i badanie funkcjonalne, a dokładną lokalizacje podrażnionych struktur można poznać albo przez obecność objawów lokalizujących albo przez palpację. W tak łatwy sposób można przejść do diagnozy takiej jak zapalenie ścięgna m. supraspinatus leżące na przyczepie i dokładniej na włóknach powierzchownych. Wówczas możemy mówić o szczegółowej diagnozie. Tylko wtedy możliwe jest precyzyjne leczenie, które daje maksimum skuteczności przy minimum terapii.

W Medycynie Ortopedycznej wg Cyriax’a wykorzystujemy głęboki masaż poprzeczny, mobilizacje/manipulacje stawowe, trakcje i zarezerwowane dla lekarzy tak zwane blokady (wstrzyknięcia dostawowe, zewnątrzoponowe).

Medycyna Ortopedyczna wg Cyriax’a jest dedykowana dla wszystkich pacjentów z dolegliwościami aparatu ruchu. Nie tylko pacjentów tzw. ortopedycznych, ale np. pacjent po udarze z bolesnym barkiem, który wg wielu źródeł występuje u tych pacjentów między 16-85%. Ale jednak – jak wcześniej wspomniałem – największą grupę stanowią pacjenci z bólem pleców. Badania statystyczne podają, że bólu pleców doświadcza nawet 65% populacji raz w roku, a 85% raz w życiu. Natomiast ostry ból pleców powiązany z ograniczeniem ruchowym to aż 7,6% populacji. Dużą grupą są pacjenci z urazami sportowymi, co potwierdzają również wyniki statystyczne. Natomiast Medycyna Ortopedyczna wg Cyriax’a jest wprost stworzona dla tych grup pacjentów. Tak więc fizjoterapeuta posługujący się tajnikami filozofii dr Cyriax’a jest poszukiwany na rynku pacjentów z bólem.

Cykl szkoleń (moduł wprowadzający, 6 modułów tematycznych, 1 moduł powtórkowo-egzaminacyjny) pozwala zróżnicować i zastosować równocześnie dopasowane leczenie dla wielu patologii, m.in.: przepukliny dyskowe, zapalenia ścięgien, wolne ciałko stawowe, mechaniczne (przeciążeniowe) zapalenia stawów, niestabilności więzadłowe itd.

Poszczególne  moduły to kompletny obraz aparatu ruchu, nie zapominając o stawie żuchwowo-skroniowym czy stawie krzyżowo-biodrowym.

Więcej o szkoleniu przeczytasz tutaj

Kursy Medycyny Ortopedycznej (OMI Global) / (Metoda Cyriaxa) są szkoleniami podyplomowymi, więc w kursie może wziąć udział lekarz lub fizjoterapeuta legitymujący się prawem wykonywania zawodu.

Orthopaedic Medicine International, OMI Global, jest organizacją międzynarodową założoną w 1989 roku przez lekarzy i fizjoterapeutów będących członkami „Międzynarodowej Grupy Nauczycieli” istniejącej od 1972 roku. Członkowie założyciele to m.in.: Pierre Bisschop, Anton Mink, Ludwig Ombregt, Herman ter Veer, Tony Van de Velde i Hans Vorselaars.

W 2003 mgr Grzegorz Gałuszka otrzymuje propozycję nauki instruktorskiej, został asystentem Hansa Vorselaarsa. W kolejnych latach współpracują razem czasie 40 tygodni szkoleniowych kursów Medycyny Ortopedycznej. Po czterech latach nauki Hans Vorselaars podejmuje decyzję o przeprowadzeniu egzaminu i przetestowaniu umiejętności szkoleniowych swojego asystenta. 

W 2008 roku mgr Grzegorz Gałuszka został pierwszym polskim Instruktorem Medycyny Ortopedycznej.

Orthopaedic Medicine International jest organizacją nadrzędną kontrolującą działalność Nauczycieli w różnych krajach dbając o utrzymanie wysokiej jakości nauczania. 

Textbook of Orthopaedic Medicine: Vol. 1: Diagnosis of Soft Tissue Lesions
James H. Cyriax 

Twarda oprawa: 512 stron
Wydawca: Bailliere Tindall; 8 edition (January 1, 1982)
Język: Angielski
ISBN-10: 0702009350
ISBN-13: 978-0702009358

Cyriax’s Illustrated Manual of Orthopaedic Medicine
James H. Cyriax

Twarda oprawa: 280 stron
Wydawca: Butterworth-Heinemann; 2nd edition (December 1996)
Język: Angielski
ISBN-10: 0750632747
ISBN-13: 978-0750632744

A System of Orthopaedic Medicine
Ludwig Ombregt, Pierre Bisschop, Herman J Ter Veer

Twarda oprawa: 1360 stron
Wydawca: Churchill Livingstone; 2 edition (December 23, 2002)
Język: Angielski
ISBN-10: 0443073708
ISBN-13: 978-0443073700

Standardy badania

badanie
Grzegorz Gałuszka

Badanie łokcia

Badanie łokcia jest najłatwiejsze do wykonania. Składa się z 10 testów obejmujących głównie wszystkie stawy łokcia i testy oporowe mięśni nadgarstka.

Czytaj więcej »
badanie
Grzegorz Gałuszka

Badanie barku

Standardowe badanie barku podzielone jest na 3 części. Wykonujemy testy globalne, testy pasywne i oporowe stawu ramiennego oraz testy oporowe mięśni łokcia.

Czytaj więcej »
badanie
Grzegorz Gałuszka

Badanie stopy

Badanie stopy jest najtrudniejszym technicznie zestawem testów. Obejmuje górny i dolny staw skokowy, testy więzadłowe, stawy śródstopia i mięśnie podudzia.

Czytaj więcej »
badanie
Grzegorz Gałuszka

Badanie kolana

Badanie kolana to testy stawowe, więzadłowe, łąkotkowe (wewnątrzstawowe) i mięśniowe. Nieskomplikowane testy dające wskazania do opisania obrazów klinicznych.

Czytaj więcej »
badanie
Grzegorz Gałuszka

Badanie biodra

Standardowe badanie biodra podzielone jest na testy pasywne i oporowe. Zawsze zaczynamy od wykonania testu SLR dzięki, któremu możemy przeanalizować zależności biomechaniczne kręgosłupa lędźwiowego i stawu biodrowego.

Czytaj więcej »

Cyriax w praktyce

metoda
Grzegorz Gałuszka

Terapia Cyriaxa. Narzędzia fizjoterapeuty

Leczenie zgodnie z logiką Dr Cyriax’a jest niezależnie od zastosowanych środków efektem szczegółowych poszukiwań diagnozy w czasie badania klinicznego. Dlatego nie jest ważne co się stosuje, ważne jest dlaczego.

Czytaj więcej »
metoda
Grzegorz Gałuszka

Metoda Cyriaxa język porozumienia?

Metoda Cyriaxa jest dla wszystkich fizjoterapeutów, lekarzy wspólnym językiem porozumiewania się między sobą. Rozumiejąc siebie nawzajem, opierając się o te same standardy, łatwiej współpracować.

Czytaj więcej »
metoda
Grzegorz Gałuszka

Wykorzystanie metody Cyriaxa w codziennej pracy fizjoterapeuty daje satysfakcję

Wykorzystanie metody Cyriaxa w codziennej praktyce jest proste i skuteczne. Nawet jeśli trafia do nas pacjent „skomplikowany” z bólem, u którego w badaniu ukazuje się wzorzec przyczyny niemechanicznej, nasze przypuszczenia, powinny być sprawdzone w dalszej diagnostyce, zalecamy odpowiednie konsultacje i dopiero stawiamy diagnozę.

Czytaj więcej »