Badanie Cyriaxa - Standardy badania w Medycynie Ortopedycznej
Badanie Cyriaxa to standardy postępowania diagnostycznego zaproponowany w precyzyjnych algorytmach ułatwiających wnioskowanie kliniczne. Poniżej znajdziecie Państwo prezentacje badania funkcjonalnego (przedmiotowego) wykorzystywanego w analizie klinicznej metody Cyriax’a.
Badanie nadgarstka
Badanie nadgarstka to 21 testów obejmujących stawy przedramienia, nadgarstka, kciuka i ręki.
Badanie łokcia
Badanie łokcia jest najłatwiejsze do wykonania. Składa się z 10 testów obejmujących głównie wszystkie stawy łokcia i testy oporowe mięśni nadgarstka.
Badanie barku
Standardowe badanie barku podzielone jest na 3 części. Wykonujemy testy globalne, testy pasywne i oporowe stawu ramiennego oraz testy oporowe mięśni łokcia.
Badanie stopy
Badanie stopy jest najtrudniejszym technicznie zestawem testów. Obejmuje górny i dolny staw skokowy, testy więzadłowe, stawy śródstopia i mięśnie podudzia.
Badanie kolana
Badanie kolana to testy stawowe, więzadłowe, łąkotkowe (wewnątrzstawowe) i mięśniowe. Nieskomplikowane testy dające wskazania do opisania obrazów klinicznych.
Badanie biodra
Standardowe badanie biodra podzielone jest na testy pasywne i oporowe. Zawsze zaczynamy od wykonania testu SLR dzięki, któremu możemy przeanalizować zależności biomechaniczne kręgosłupa lędźwiowego i stawu biodrowego.