Wykorzystanie metody Cyriaxa w codziennej praktyce jest proste i skuteczne. Nawet jeśli trafia do nas pacjent „skomplikowany” z bólem, u którego w badaniu ukazuje się wzorzec przyczyny niemechanicznej, nasze przypuszczenia, powinny być sprawdzone w dalszej diagnostyce, zalecamy odpowiednie konsultacje i dopiero stawiamy diagnozę.
Czerwone flagi
System „dzwonków alarmowych” (czerwonych flag) zawartych w metodzie Cyriax’a daje pewność decyzji, czy podejmować leczenie, czy odesłać na dalszą diagnostykę do lekarza.
Na codzień jednak najczęściej trafiają pacjenci z bólem pleców, karku, z małymi uszkodzeniami mięśniowymi, naciągnięciami więzadeł. Są to pacjenci dający wielką satysfakcję. Często nie radzą sobie ze swoimi dolegliwościami, wypróbowali już wiele sposobów by pozbyć się swoich problemów jednak bezskutecznie.
Wykorzystanie metody Cyriaxa
Korzystając z wywiadu i badania funkcjonalnego najczęściej odszukujemy przyczynę bólu, w konsekwencji krótkim celowanym leczeniem udaje się nam ten ból zlikwidować. Przykładem może być naciągnięte więzadło, które może dawać dolegliwości przez wiele miesięcy, ale tylko w specyficznym ustawieniu, jak to mówią pacjenci: „jak tą nogą zrobię tak.., to po chwili zacznie mnie boleć”. Nie inaczej jest przy niewielkim uszkodzeniu mięśnia, które w relacji pacjenta jest „takim małym bólem, który nie jest cały czas, ale czasami się pojawia i chyba faktycznie po większym obciążeniu…”.
Badanie obrazowe?
Specyficzną grupę stanowią pacjenci wyposażeni w badania obrazowe, dokładne, wszystko w nich widać, lecz niestety to wszystko, to zbyt dużo, by podjąć decyzję, co jest przyczyną obecnych dolegliwości. Naszą rolą jest odszukać źródło bólu i przekonać pacjenta, że pozostałe „nieprawidłowości” w opisie są bez znaczenia klinicznego. Przykładem może być brak relacji pomiędzy bólem krzyża, a zmianami degeneracyjnymi w RTG.
Analiza kliniczna
Wykorzystanie metody Cyriaxa w pracy fizjoterapeuty daje doskonałą postawę do podejmowania decyzji klinicznych. Uporządkowany wywiad, odpowiednio dopasowane testy kliniczne pozwalają odnaleźć rozwiązanie dla zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości. Terapia ukierunkowana zgodnie z hipotezą kliniczną jest równocześnie rozwiązaniem problemów pacjenta, a w przypadku braku poprawy staje sie ona punktem odniesienia dla ponownej analizy objawów. Po zweryfikowaniu naszej hipotezy podjmujemy decyzję o zmianie terapii lub skierowaniu pacjenta do dalszej diagnostyki.