Centrum Medycyny Ortopedycznej wg Cyriax'a

Ilustrowany Podręcznik Medycyny Ortopedycznej

Książka Cyriaxa po polsku

Wiedza dr J.H. Cyriaxa znalazła się w wielu systemach terapeutycznych. Jednak standardy badania stanowią do dzisiaj doskonałą bazę diagnostyczno terapeutyczne. Książka Cyriaxa po polsku jest długo wyczekiwaną pozycją na rynku wydawnictw medycznych.

Skąd pochodzi ból? Podstawowe, proste, naiwne pytanie. Lecz odpowiedź nie zawsze jest taka łatwa. Definicja procesu diagnostycznego zaproponowana przez Piotra Zaborowskiego składa się z fazy zbierania informacji oraz fazy ich oceny i analizy wiarygodności i przydatności. Selekcja napływających od pacjenta informacji zebrana w sztywne ramy Medycyny Ortopedycznej ułatwia spojrzenie na złożone problemy kliniczne, pozwalając stawiać diagnozę opartą na faktach klinicznych. W różnicowaniu pomagają zaproponowane w metodzie “wzorce kliniczne” oparte o wiedzę nt. zachowania się tkanek miękkich, które wszystkie zachowują się tak samo. Dlatego Cyriax mógł powiedzieć: “Wszystkie dyski są takie same, wszystkie pozostałe patologie są inne”.

Książka która zostaje oddana do Państwa dyspozycji zawiera zestaw precyzyjnych narzędzi diagnostycznych, lecz między słowami zawarty jest sposób jak używać ich skutecznie. W książce którą trzymacie Państwo w rękach znajdziecie opis jak zbierać wywiad, jak badać, jak interpretować by jak najszybciej dojść do diagnozy. W tym miejscu chciałbym podziękować firmie DB Publishing za trud jakim jest wprowadzenie tej pozycji na polski rynek wydawniczy, co tym samym pozwoli przybliżyć polskiemu lekarzowi, fizjoterapeucie Medycynę Ortopedyczną Cyriaxa.

Moja współpraca redakcyjna z dr Wróblewskim dała mi możliwość konfrontacji nazewnictwa tworzonego przeze mnie przez lata i używanego podczas kursów z nomenklaturą “lekarską”. Dzięki tej pracy zostało ono udoskonalone za co jestem ogromnie wdzięczny. I kiedy ktoś mówi, że jest to koncepcja przestarzała to powinien spojrzeć na wiele “współczesnych koncepcji” i w każdej z nich odnajdzie część geniuszu dr Jamesa Cyriaxa. To on był nauczycielem m.in. takich osób jak Kaltenborn, Maitland, McKenzie. Pozwolił czerpać ze swojej wiedzy dowolnie każdemu kto chciał się od niego uczyć.

Dlatego jeśli pytacie Państwo czy warto skorzystać z jego wiedzy odpowiem bez jakichkolwiek wątpliwości, że tak. Medycyna Ortopedyczna Cyriaxa jest niezbędną bazą możliwości diagnostycznych i terapeutycznych dla fizjoterapeutów i lekarzy.

Ilustrowany Podręcznik Medycyny Ortopedycznej
James H. Cyriax
książka cyriaxa po polsku, metoda cyriaxa, kurs cyriaxa, om cyriax, medycyna ortopedyczna
 
Miękka oprawa: 280 stron
Wydawca: DB Publishing; 2 edycja (2010)
Język: Polski ISBN 978-83-88220-18-0
Picture of Grzegorz Gałuszka

Grzegorz Gałuszka

Instruktor Medycyny Ortopedycznej wg Cyriax'a (OMI Global)